News, Jazz, NPR
Play Live Radio
Next Up:
0:00
0:00
Available On Air Stations
Politics / Issues

Federal and State 2016 Qualifying Candidates

flag_home.jpg
Bobbie O'Brien
/
WUSF Public Media

The Following is a list of candidates who have qualified for the U.S. Senate and Congressional seats in Florida, as well as for the state House and Senate races for for the 2016 election cycle. Party primaries will be held on Aug. 30, and the general election is Nov. 8. Candidates without opposition are automatically elected.   (Note: Elections offices are updating the lists throughout the day Friday. We will update as information becomes available.)

U.S. Senate

  • Beruff, Carlos  (REP)                       
  • Dalack, Basil E. (NPA)                      
  • De La Fuente, Roque "Rocky" (DEM)                       
  • Friend, Jon  (WRI)
  • Grayson, Alan  (DEM) 
  • Invictus, Augustus  (LPF)                              
  • Kaplan, Robert Samuel (WRI)                     
  • Khoury, Tony  (NPA)        
  • Knepper, Howard  (WRI)                              
  • Luster, Reginald  (DEM)                 
  • Machat, Steven  (NPA)                  
  • Murphy, Patrick E. (DEM)                             
  • Nathan, Bruce  (NPA)                     
  • Patrick, Bradley J. (WRI)                                
  • Rubio, Marco  (REP)  *Incumbent              
  • Stanton, Paul  (LPF)                         
  • Tolbert, Charles Frederick (WRI)                               
  • Walls-Windhauser, Angela Marie (WRI)                                    
  • Young, Dwight Mark Anthony (REP)       

U.S. House of Representative

(In districts serving the greater Tampa Bay area)

District 9

  • Crabtree, Valleri  (DEM)                                
  • Garcia, Carmelo E. (DEM)
  • Grayson, Dena  (DEM)   
  • Liebnitzky, Wayne  (REP)                             
  • Randolph, Susannah  (DEM)
  • Rentas, Wanda  (REP)                     
  • Soto, Darren  (DEM)                       

District 11

  • Grabelle, Justin  (REP)                    
  • Koller, Dave  (DEM)
  • Riggs, Bruce Ray (NPA)                   
  • Webster, Daniel  (REP)                 

District 12

  • Bilirakis, Gus Michael (REP)                          
  • Tager, Robert Matthew (DEM)                  

District 13

  • Bircher, Mark  (REP)                        
  • Crist, Charlie  (DEM)                        
  • Jolly, David W. (REP)                       

District 14

  • Castor, Kathy  (DEM)                      
  • Quinn, Christine  (REP)                  

District 15

  • Lange, Jim  (DEM)                            
  • Ross, Dennis A. (REP)                     

District 16

  • Buchanan, Vern  (REP)                   
  • King, Brent  (DEM)
  •  Satcher, James  (REP)                       
  • Schneider, Jan  (DEM)                    

District 17

  • Freeman, April  (DEM)                   
  • Rooney, Tom  (REP)                        
  • Sawyer III, John W. (NPA)

State Senate

(In districts serving the greater Tampa Bay area)

District 10

  • Simpson, Wilton  (REP)                  

District 11

  • Bracy, Randolph  (DEM)                 
  • Harris, Joseph  (WRI)                      
  • O'Neal, Chuck  (DEM)      
  • Ratcliffe, Miranda Sherelle (WRI)                              
  • Sindler, Bob  (DEM)                         
  • Siplin, Gary  (DEM)                          

District 12

  • Baxley, Dennis  (REP)                     
  • Gee, David E (REP)                         
  • McNutt, Elizabeth Kathryn (WRI)                             
  • O'Toole, H. Marlene (REP)                           

District 13

  • Asher, Dean  (REP)                          
  • Clelland, Mike  (DEM)                   
  • Roach, Judge "Rick" (DEM)                         
  • Stewart, Linda  (DEM)                    

District 14

  • Dembinsky, Richard Paul (NPA)                 
  • Hukill, Dorothy L. (REP)                  

District 15

  • Healy Jr., Bob  (DEM)                      
  • Torres Jr., Victor M. (DEM)                          
  • Vivaldi, Peter  (REP)                        

District 16

  • Latvala, Jack  (REP)                          
  • Perkins, Katherine  (WRI)    

District 17

  • Mayfield, Debbie  (REP)                 
  • Thomas, Mike  (REP)                      
  • Thomas, Ronald Julian (WRI)
  • Tidd, Amy C. (DEM)                     
  • Workman, Ritch  (REP)                   

District 18

  • Buesing, Bob  (DEM)                       
  • Upthegrove, Sheldon  (NPA)   
  • Redner, Joe (NPA)                   
  • Young, Dana  (REP)                          

District 19

  • Houman, John  (REP)                      
  • Narain, Edwin "Ed" (DEM)                            
  • Reed, Betty  (DEM)      
  • Riberio, Augie (DEM)
  • Rouson, Darryl Earvin (DEM)                       

District 20

  • Lee, Tom  (REP)                 

District 21           

  • Galvano, Bill  (REP)                          

District 22

  • Stargel, Kelli  (REP)                          
  • Wright, Debra S. (DEM)                 

District 23

  • Alcock III, Frank Raymond (DEM)                              
  • Cirillo, Frank Anthony (DEM)                       
  • Holder, Doug  (REP)                        
  • Levine, Rick  (REP)                           
  • Patterson, Nora  (REP)                   
  • Pilon, Ray  (REP)                               
  • Steube, Greg  (REP)                        

District 24           

  • Brandes, Jeff  (REP)                        
  • Johnson, Alexander  (WRI)                          

District 26

  • Grimsley, Denise  (REP)                 

State House of Representatives

(In districts serving the greater Tampa Bay area)

District 34

  • Massullo Jr., Ralph  (REP)                              

District 35

  • Gutierrez, Ramon J. (DEM)                          
  • Ingoglia, Blaise  (REP)  *Incumbent                          

District 36

  • Mariano, Amber  (REP)
  • Murphy, Amanda  (DEM)  *Incumbent                  

District 37

  • Corcoran, Richard  (REP)  *Incumbent                    

District 38

  • Burgess, Daniel  (REP)  *Incumbent                         

District 39

  • Combee, Neil  (REP)  *Incumbent                            
  • Sims, Victor  (DEM)                       

District 40

  • Burton, Colleen  (REP)  *Incumbent                        
  • Terrell, Shandale  (DEM)                              

District 41

  • Davis, Charles  (REP)                       
  • Doyel, Robert  (DEM)                    
  • Garcia, Nicolas  (DEM)                   
  • Killebrew, Sam  (REP)                    

District 42

  • La Rosa, Mike  (REP)  *Incumbent                            
  • Valentin, Benny  (DEM)

District 55

  • Pigman, Cary  (REP)  *Incumbent                              

District 56

  • Albritton, Ben  (REP)  *Incumbent                            
  • Poulin, David C. (DEM)                  

District 57

  • Raburn, Jake  (REP)  *Incumbent

District 70

  • Czaia, Christopher John "CJ" (DEM)                         
  • Fiorini, Dan  (DEM)                         
  • Newton, Wengay "Newt" (DEM)                              

District 71

  • Boyd, Jim  (REP)  *Incumbent     Qualified                              

District 72

  • Hill, John  (REP)                 
  • James III, Edward  (DEM)                             
  • Miller, Alexandra "Alex" (REP)                  

District 73

  • Golden, James T. (DEM)                               
  • Gruters, Joe  (REP)                         
  • Vernon, Steve  (REP)                     

District 74

  • Gonzalez, Julio  (REP)  *Incumbent
  • Lopez, Manny  (DEM)
  • Nicastro, Jerry L. (DEM)                    

District 75

  • Grant, Michael  (REP)     Qualified                            

State Attorney, Circuit Judge and Public Defender races can be found on the Florida Department of State website.

WUSF 89.7 depends on donors for the funding it takes to provide you the most trusted source of news and information here in town, across our state, and around the world. Support WUSF now by giving monthly, or make a one-time donation online at WUSF.org/give.